Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach

WIERNI TRADYCJI "ŻYWIĄ I BRONIĄ". Bataliony Chłopskie w Bitwie pod Zaborecznem w 80 rocznicę wydarzeń.

Utworzono dnia 06.02.2023

WIERNI TRADYCJI "ŻYWIĄ I BRONIĄ". Bataliony Chłopskie w Bitwie pod Zaborecznem w 80 rocznicę wydarzeń - sesja historyczna w dniu 3 lutego 2023 roku Tegoroczne uroczystości 80.rocznicy Bitwy pod Zaborecznem zostały podkreślone historyczną sesją popularnonaukową poświęconą wydarzeniom, bohaterom i źródłom historycznym związanym z działalnością Batalionów Chłopskich.

Organizatorem spotkania był Gminny Ośrodek Kultury w Krynicach przy współorganizacji Muzeum Regionalnego im.dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Krynicach.

Obchody Bitwy pod Zaborecznem są działaniem promującym województwo lubelskie w ramach Programu "Warto być Polakiem", którego celem jest pielęgnowanie polskości i wartości patriotycznych przez mieszkańców województwa lubelskiego".

Prelegentami sesji naukowej byli: dr Mateusz Ratyński z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, który wygłosił prelekcję o strukturach ruchu ludowego zatytułowaną: "Centralne Kierownictwo Ruchu Ludowego. Powstanie i działalność"; prof. dr hab. med. Barbara Bartłomowicz-Oesch z pełnym ekspresji wykładem wspomnieniowym: "Bitwa pod Zaborecznem we wspomnieniach jej uczestników, w świadomości młodego pokolenia oraz w pamięci narodowej"; dr Janusz Kłapeć z Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie z prezentacją "(Nie) zapomniani bohaterowie spod Zaboreczna i Róży w pamięci lokalnej" na podstawie lokalnej Kroniki Koła Gminnego Batalionów Chłopskich w Krynicach; mgr Robert Czyż z Muzeum Regionalnego im. dra Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim oraz mgr Beata Gałan-Smól z Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach, którzy przedstawili prezentację pt. "Partyzanckie wspomnienie. Bohaterowie z albumów i szuflad" opierającą się na ikonograficznych źródłach rodzimych.

Sesja była wspaniałą okazją do pokazania szerszej publiczności mniej znanych źródeł uzupełniających wiedzę o działalności Batalionów Chłopskich w okresie okupacji na terenie gminy Krynice. Była to także szczególna lekcja historii dla młodzieży uczestniczącej w wykładach.

Dziękujemy serdecznie wszystkim prelegentom, rodzinom żołnierzy walczących w szeregach BCh i AK, samorządowcom z sąsiednich gmin, radnym, bibliotekarzom i przedstawicielom instytucji kultury, regionalistom, licznie przybyłemu Kołu Przewodników im. Róży i Jana Zamoyskich w Zamościu, pracownikom Archiwum Państwowego w Zamościu, nauczycielom i uczniom i wszystkim zainteresowanym utrwalaniem historii rodzimej. Wydarzeniu towarzyszyły dwie wystawy: Powstanie Zamojskie w obrazach, które zostało nam udostępnione przez Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, ZABORECZNO 1943/rekonstrukcje bitwy 2018-2022, przygotowana przez Zamojską Grupę Fotograficzną i kuratora wystawy Mirosława Chmiela.

www.lubelskie.pl

#Lubelskie #Lubelskie #WartoByćPolakiem #Lubelskie #KierunekLubelskie

WIERNI TRADYCJI "ŻYWIĄ I BRONIĄ". Bataliony Chłopskie w Bitwie pod Zaborecznem w 80 rocznicę wydarzeń.

Utworzono dnia 06.02.2023, 14:04

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 36

W poprzednim tygodniu: 101

W tym miesiącu: 182

W poprzednim miesiącu: 332

Wszystkich: 22525